Home » Kampionati Francez

Zlatan Ibrahimovic nuk do ta vazhdojë kontratën me PSG-në

Ibrahimovic nuk pritet të vazhdojë kontratën më skuadrën e Paris Saint-Germain, e cila përfundon në fund të këtij sezoni. Siç raportojnë të hënën mediat në Francë, sulmuesi suedez i ka prishur raportet më drejtuesit e klubit nga Parisi, dhe largimi nga futbolli francez është i sigurt në merkaton e verës. Ibra njihet për sjellje të vrazhda dhe kjo e ka lëkundur edhe pozitën... 

Paris Saint-Germaini në gjysmëfinale

Paris Saint-Germaini kësaj radhe e ka mposhtur Monacon (2-0) për t’u kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Francës. Në takimin e zhvilluar në Parc des Princes, skuadra vendase realizoi nga një gol në secilën pjesë. Që në minutën e dytë, David Luiz i kaloi kryeqytetasit në epërsi duke shënuar me kokë pas një harkimi nga këndi. Goli i sigurisë erdhi në fraksionin e dytë,... 

Lyoni dhe Paris Saint-Germaini ndahen me barazim 1-1

Lyoni dhe Paris Saint-Germaini kanë luajtur baras (1-1) në kryendeshjen e javës së 24 të Ligue 1.Në takimin e zhvilluar në Stade de Gerland, ekipi nikoqir kaloi në epërsi në pjesën e parë me anë të Clinton N’jie (31’). Për ta shpëtuar kampionin nga humbja, u përkujdes Zlatan Ibrahimovic nga pika e bardhë (69’).Barazimi ishte në favor të Lyonit që vazhdon ta kryesojë kampionatin... 

PSG, fitore e vështire në Sent Etjen

Tre pike për kampionet ne fuqi te Paris Sg ne takimin me te rëndësishëm te javës se 22 te Kampionatit Francez te Futbollit. Ne stadiumin “Geofrey Guichard” skuadra nga kryeqyteti francez mundi vendasit e St Etjen me rezultatin minimal 1-0, një fitore qe e mban ne luftën per titull 4 pike larg kryesuesve te Lion. Nje ndeshje qe ne fakt skuadra e Lorent Blank vuajti shume sidomos gjate pjese... 

Derbi i Francës i takoi PSG-së

Derbi i elitës franceze të futbollit i ka takuar skuadrës së PSG-së. Skuadra nga kryeqyteti i Francës e ka mposhtur Marseille (2-0). Futbollisti brazilian Lucas Moura e ka shënuar golin e parë për Parisin në minutën e 38-të. Skuadra mysafire luajti pa një futbollistë plotë dymbëdhjetë minuta lojë, pasi më kartonë të kuq u ndëshkua Giannelli Imbula Wanga. Ndërsa për rezultatin... 

Paris Saint Germain dhe Monaco pa fitues

Dueli kryesor i javës së nëntë në Ligue 1, ndërmjet Paris Saint Germainit dhe Monacos, është mbyllur me rezultat të barabartë, 1-1.Në gjysmën e parë të takimit të zhvilluar në Parc de Princes, nuk u shënuan gola. Goli i epërsisë për vendasit erdhi në minutën e 71-të, ndërsa Lucas ishte realizues.Kur po pritej fishkëllima e fundit e gjyqtarit, kampioni e hodhi fitoren nga dora... 

Paris Saint-Germaini shënon tri pikë

Paris Saint-Germaini ka shënuar fitoren e tretë pas shtatë xhirove të para në Ligue 1. Kampioni francez fitoi si mysafir i Caen me rezultat 0-2. Klubi kryeqytetas shënoi nga një gol në secilën pjesë për të arkëtuar pikë të plota.Lucas Moura (18’) dhe Marquinhos (56’) ishin heronjtë e skuadrës së Laurent Blanc. Paris Saint-Germaini ka arkëtuar 13 pikë pas shtatë xhirosh –... 

E ardhmja e Ibrës…tek PSG-ja

Sulmuesi suedez u transferua në kryeqytetin francez në vitin 2012 nga Milani dhe ka edhe dy vite të tjera kontratë me klubin e presidentit Naser Al Khelaifi por pavarsisht kësaj në një intervistë Ibra deklaroi se është I lumtur në qytetin e Kullës Eifel dhe do ti pëlqente ta mbyllte karrierën pikërisht në Parc Des Princes. “ Shpeshherë ju lexoni nëpër gazeta apo dëgjoni thashetheme... 

Paul Pogba : PSG është një klub i madh

“E ardhmja ime? Tani mendoj të fitoj kampionatin por nuk e di se çfarë do të ndodhë në të ardhmen. Nuk kemi folur për rinovimin por as për të ardhmen time. Nëse dëshiroj majat duhet të ndjek shembujt e Vieira, Buffon dhe Pirlos. PSG mbetet një hipotezë për të ardhmen time sepse është një klub i madh”, thekson talenti transalpin në një intervistë dhënë për mediat franceze. Një... 

Rennes në finalen e Kupës së Francës

Në “Route de Lorient” gjithçka nisi mbrapsht për vendasit, që e panë veten në disavantazh pas realizimit të minutës së 3-të të Yattara por në minutën e 15-të, suedezi Toivonen arriti të barazojë shifrat. Në të 36-tën përmbysja e Rennes u realizua plotësisht me Grosickin ndërsa në pjesën e dytë, ish-lojtari i Lilles dhe Bordeaux, Jean Makoun falë bashkëpunimit dhe të...