Home » Kampionati Botëror “Brazili 2014”

Holandë-Spanjë, formacionet e mundshme

Askush në Spanjë nuk e ka harruar 13 qershorin 2014, kur Holanda shkatërronte Spanjën 5-1 në ndeshjet e fazës së grupeve të “Brazil 2014”. Kur nuk kanë kaluar as edhe një vit dy kombëtaret ndeshen sërish me njëra-tjetrën, kësaj here në një përballje miqësore, raporton Portali Albeu. Holanda vjen pas barazimit 1-1 në shtëpi kundër Turqisë, ndërsa Spanja pas fitores... 

Joachim Low: Podolskin s’e mbaj për hatër

Trajneri i Gjermanisë, Joachim Low, e ka grumbulluar për ndeshjet e radhës sulmuesin Lukas Podolski, por ka bërë më dije se nuk do ta mbajë më hatër në ekipin kombëtar. “Lukas Podolski ka mbështetjen time, por nuk ka mbajtje për hatër. Rezultatet do të jenë vendimtare për të ardhmen e tij”, ka deklaruar Low, i cili është shpallur trajneri i vitit 2014 pas suksesit në Kupën... 

Botërori 2022 do të zhvillohet në nëntor/dhjetor?

FIFA është duke diskutuar mundësinë që Kupa Botërore Katari 2022 të zhvillohet nga data 26 nëntor deri më 23 dhjetor. Tashmë një kohë është duke u folur se Botërori i vitit 2022 mund të organizohet gjatë dimrit, kjo pasi gjatë verë temperaturat në Katar janë aq të larta sa mund të pamundësojnë lojtarët të luajnë në gjendje normale. Zyrtarët e FIFAs sot do të takohen për... 

FIFA: Ja goli më i bukur i Botërorit

Kujtimet nga Kupa e Botës janë ende të freskëta dhe të paktë janë ata që mund të kenë harruar supergolin e James Rodriguez ndaj Uruguajit në fazën e 1/8 të botërorit. Pas titullit si golashënuesi më i mirë në Brazil 2014, talenti kolumbian siguron edhe titullin e FIFA-s për golin më të bukur. 23-vjeçari gjatë takimit me Uruguajin kontrolloi bukur me gjoks disa metra larg vijës... 

Mesut Ozil, paratë e Botërorit ia dhuron Gazës

Mesfushori gjerman, Mesut Ozil, ka vendosur që përfitimet tij në Kampionatin Botëror t’i dhurojë për fëmijët në Gaza. Futbollisti i Arsenalit është shpallur kampion me Gjermaninë në ‘Brazili 2014’ dhe përfitimet personale nga turneu nuk do t’i mbajë për vete. Ai ka fituar 443.330 euro dhe të gjitha këto para do të shkojnë për palestinezët, njofton International Business... 

Ottmar Hitzfeld : Botërorin e fitoi Bundesliga

Me shpalljen e Gjermanisë kampione e botës ka ardhur edhe momenti i reflektimit, komenteve e opinioneve për atë çka ndodhi në Brazil. Kështu ish trajneri i Bayernit dhe Dortmundi, Ottmar Hitzfeld mendon se ishte Bundesliga fituesja e vërtetë e Botërorit 2014, duke pasur parasysh ndër të tjera se lojtarët e kampionatit gjerman shënuan më shumë se të tjerët. “Në këndvështrimin... 

Uruguai vendi i mundshëm për ta organizuar “Botërorin 2030”

Uruguai është vendi më i mundshëm për të fituar organizimin e Botërorit 2030. Lajmi i bujshëm bëhet i ditur nga tabloidi britanik “Daily Mail” që shpreh shqetësimin për daljen e Anglisë nga gara. Sipas gazetës, vendi amerikano-jugor kërkon të rregullojë disi imazhin pas gjestit të Luis Suarez duke menduar seriozisht kandidimin për Botërorin e pas 16 viteve dhe në këtë aspekt,... 

“Brazil 2014”, statistikat më të çuditshme

Tashmë që botërori i Sambas ka përfunduar, ka ardhur momenti të bëjmë një rezyme të statistikave dhe pse jo të nxjerrim dhe shifrat më të çuditshme të këtij botërori, duke nisur nga “kurthi” i pozicionit jashtë loje i ngritur mjeshtërisht nga Kosta Rika, apo portierëve të pakalueshëm, deri tek portieri assist-man, Rais M’Bohill. Gjithsej më poshtë po rreshtojmë 15-të... 

Gjysmë milion gjermanë presin kampionët e Botës

Përfaqësuesja e Gjermanisë është rikthyer në vendlindje, ku një muaj më parë kishte nisur rrugëtimin drejtë triumfit në Kupën e Botës. Ekipi gjerman është pritur nga rreth 250 mijë tifoz në Berlin, të cilët kanë organizuar pritje madhështore për heronjtë e tyre. Gjermania e mundi Argjentinën në finale të Kampionatit botëror me rezultat 1:0. Kjo është Kupa e katërt në... 

Shqiptari që përgatiti “Kupën e Botës”

Ky është një nga ata lajme që duhet të gëzojë të gjithë bashkëatdhetarët tanë.Pakkujt i ka shkuar në mendje se ajo Kupë që u ngrit mbrëmë në sytë e gjithë botës, është punuar nga duart e një shqiptari. Pastrimi i fundit i “Kupës së Botës – 2014” është bërë nga tetovari Amir Abduli. Ai është punonjës në firmën “Silbag AG” të Luzernit,...