Home » Europa League

Pse përplasen Shaqiri e Mancini?

Shaqiri nuk luajti asnjë minutë për Interin në ndeshjen e kthimit të Europa League. Interi është eliminuar pas të dy humbjeve nga Wolfsburgu (2:1 në San Siro dhe 3:1 në Wolfsburg). Shaqiri ka qenë i lënduar të dielën e kaluar në ballafaqim me Cesenën dhe pritej të mungojë shtatë ditë, kështu ishte konstatuar edhe nga mjekët. Trajneri Roberto Mancini bëri të gjitha që të aftësojë... 

EL: Sot mësohen kundërshtarët e çerekfinaleve

Sot nga ora 13:00 në Nyon të Zvicrës do të tërhiqet shorti për çiftet çerekfinale të Europa Leagues Pas shorit të Ligës së Kampionëve, në Nyoni të Zvicrës, do të bëhet edhe tërheqja e shorti për çiftet çerekfinale të Europa Leagues Këto janë ekipet që janë kualifikuar në çerekfinale Club Brugge (Belgjikë) Dnipro (Ukrainë) Dynamo Kiev (Ukraine) Fiorentina (Itali) Napoli... 

Lajm i keq për Shaqirin, Interin dhe Zvicrën

Mesfushori i Interit, Xherdan Shaqiri pritet të mungoj në ndeshjen e kthimit kundër Wolfsburgut, që zhvillohet këtë të enjte në kuadër të Europa Ligës. Interi në ndeshjen e parë ka humbur me rezultat 3:1 dhe prezenca e Shaqirit është e nevojshme, pasi duhet një fitore prej 2:0 për të kaluar tutje. Shaqiri pësoi një lëndim në ndeshjen e fundit kundër Cesenës, ndërsa u detyrua... 

Fiorentina dhe Roma ndahen baraz 1-1

Dueli italian në Europa League mes Fiorentinës dhe Romës ka përfunduar me rezultat të barabartë 1-1.Në pjesën e parë nuk pati ndonjë lojë shumë të bukur për sy, teksa të dyja skuadrat luftonin për të zotëruar mesfushën. Sidoqoftë, Fiorentina arriti të shënojë një gol përmes Josip Ilicic në minutën e 17-të, i cili pranoi një asistim nga Mohamed Salah. Pak para përfundimit... 

Interi i Shaqirit humbi sfidën e parë nga Wolfsburgu

Wolfsburgu i ka avulluar edhe ato pak shpresa të Interit për t’u kualifikuar në Ligën e Kampionëve, pasi që gjermanët kanë një avantazh të madh me fitoren prej 3-1 realizuar ndaj Interit në VolksWagen Arena.Interi e filloi ndeshjen për mrekulli, me Shaqirin në formacion i cili edhe e bëri diferencën ne fillim. Pas disa përpjekjeve, erdhi edhe goli. Pas një presioni në zonë... 

Liverpool eliminohet nga Europa League

Liverpooli është eliminuar nga Europa League duke u mposhtur me penalti nga Besiktasi pasi koha e rregullt përfundoi 1 me 0 për turqit të cilët javën e kaluar humbën me të njëjtin rezultat në Anfield Road. Golin e vetëm e realizoi Arslan në minutën e 72-të kurse njeriu më fatkeq i këtij takimi ishte mbrojtësi i Liverpoolit, Dejan Lovren, i cili huqi penaltinë e fundit.  Read More →

Anderlechti eliminohet nga Europa Liga

Skuadra belge e drejtuar nga kosovari Besnik Hasi është eliminuar nga gara e Europa Ligës, pasi u mposht nga Dinamo e Moskës me rezultat 3:1. Anderlecht kaloi i pari në epërsi në minutën e 29-të me anë të Aleksandar Mitrovic. Ndërsa në pjesën e dytë rusët u rikthyen duke realizuar tri gola me anë të Alexey Kozlov (47’), Alexander Kokorin (64’) dhe Kevin Kuranyi (90). Kujtojmë... 

Roma në mesin e më të mirëve të Europa Ligës

Pas shumë incidenteve në fushë, Roma është kualifikuar në 1/8 e finales së Europa Leagues, pasi ka mposhtur Feyenoordin në udhëtim me rezultat 2:1. Golat për Roman i shënuan Ljajic në minutën e 45 dhe Gervinho në minutën e 60, ndërsa golin e vetëm për vendësit e shënoi Manu në minutën e 57-të. Ndeshja gjatë tërë kohës kishte shumë tensione të mëdha, ku Feyenorrd mbeti... 

Daniele De Rossi: Roma e meritoi fitoren

De Rossi mendon se Roma meritoi fitoren ndaj Feyenoordit, edhe pse sipas tij është “tronditëse të pësosh gol ndaj 10 lojtarëve”. “Është tronditëse të pranosh gol ndaj 10 lojtarëve, por mbase ndërprerja e lojës na bëri ta humbim intensitetin”, ka thënë De Rossi për Mediaset, transmeton Telegrafi. “Ne ia dolëm mirë nga fillimi dhe nuk mendoj se skuadra vuajti në ndeshjen... 

Fiton Napoli, barazon Inter

Napoli dhe Everton se bashku me skuadrën belge te Bryzhit janë fitueset e mëdha te ndeshjeve te para direkte te Uefa Europa Liges një ekskluzivitet i Vizion Plus dhe tring. Ne takimet e para ato kane fituar me rezultate te thella ne transferte duke hedhur nje hap te rëndësishëm drejt 1/16. Napoli ka shënuar 4 gola ne portën e Trabzonsporit duke patur luksin te humbëse edhe penallti, ndërsa...