Home » Euro 2016

Ja shanset e Shqipërisë që të kualifikohet në “Euro 2016”

Përmbysja e rezultatit dhe fitorja 2-1 ndaj Armenisë i ka hapur rrugë realizimit të ëndrrës shqiptare për të marrë pjesë për herë të parë në një Kampion 16″, ndërkohë që këtyre 18 ekipeve i bashkohet dhe skuadra më e mirë mes atyre që kanë zënë vendet e treta në grupe. Sipas renditjes aktuale të këtyre ekipeve, Shqipëria e Gianni De Biasi-t renditet në vendin e tretë,... 

Jep dorëheqjen trajneri i Armenisë

Pas fitores 2-1 ndaj Armenisë, ditën e sotme ka dhënë dorëheqjen trajneri i palës kundërshtare. Portali Albeu bën me dije se Federata ka pranuar dorëheqjen e trajnerit armen, ndërsa ai ka bërë me dije se ka mbetur i zhgënjyer nga rezultati i kombëtares armene. “Erdha tek Kombëtarja me qëllim Euro 2016”, ka thënë me tej ai, duke justifikuar vendimin e marrë. Përmbysja... 

De Biasi: Ja pse nuk startoi me Lenjanin dhe Gashin

Trajneri i Kombëtares së Shqipërisë, Gianni de Biasi ka treguar arsyet pse nuk ka filluar lojën ndaj Armenisë me Ermir Lenjanin dhe Shkëlzen Gashin. “Pjesa e parë ishte jo e bukur sa e dyta, por dua të them se skuadra ka pasur pak vështirësi. Zgjedhjet i bëj në bazë të asaj çfarë që shoh në stërvitje. Lenjani nuk ishte titullar sepse ka katër muaj që nuk luan. Ndërsa Gashi... 

Ja deklarata e Mavrajt pas takimit ndaj Armenisë

Mbrojtësi shqiptar, Mërgim Mavraj, u shpreh i lumtur me fitoren e Shqipërisë ndaj Armenisë, në të cilën edhe vet ai realizoi gol. Mavraj foli për ndeshjen, por gjithashtu edhe hodhi poshtë të gjitha spekulimet se babai tij ka ndërruar jetë, duke thënë se ai është mirë. “Unë jam i lumtur për këtë fitore dhe shyqyr Zotit që të gjithë familjen e kam mirë, bashkë me babanë.... 

Lorik Cana: Bëmë një hap të rëndësishëm

Kapiteni i kombëtares, Lorik Cana, mendon se fitorja 2-1 ndaj Armenisë është një hap shumë i rëndësishëm përpara për skuadrën përfaqësuese në kuadër të kualifikimit në fazën finale të Euro 2016. “Bëmë një hap të rëndësishëm. Goli i hershëm i kundërshtarit na prishi planet, por ia arritëm të fitonim”, theksoi mbrojtësi për ‘Supersport’. “Kemi ende për të... 

Portugalia e mposhti Serbinë 2:1

Kombëtarja e Portugalisë shënoi fitore të rëndësishme me rezultat 2:1 ndaj Serbisë, në ndeshjen e xhiros së katërt të grupit I. Për portugezët është një fitore e madhe dhe e cila merr kryesimin me 9 pikë në grup. Futbollistët portugez dhanë maksimumin dhe nuk lejuan befasi në konak të tyre. Në minutën e 10-të, Coentrao me mjeshtri harkoi në 16-sh dhe Carvalho për mrekulli... 

Shqipëria në garë për kualifikimin në Euro 2016

Një përmbysje e madhe që çon përpara ëndrrën e Shqipërisë për të marrë pjesë në Europianin “Euro 2016”.Kështu mund të cilësohet ndeshja e zhvilluar të dielën në “Elbasan Arena”, ku kuqezinjtë mposhtën me rezultatin 2-1 Armeninë. Në një stadium të tej mbushur dhe një atmosferë entuziazmante, të nisur disa orë përpara fillimit të ndeshjes, Kombëtarja e Shqipërisë... 

Mërgim Mavraj synon mrekullinë

Qendërmbrojtësi shqiptar, Mërgim Mavraj synon mrekullinë. Ai do ta provojë veten në fushën e lojës, në mënyrë që të shohë se a është krejtësisht në gjendje që të paraqitet në takimin e sotëm Shqipëri-Armeni. Mavraj është njëri ndër lojtarët kyç në mbrojtjen e ‘kuqezinjëve’, por forma e tij jo e mirë fizike ka vënë në dyshim paraqitjen e tij për ndeshjen e sotme. Megjithatë,... 

Shqipëria shënon fitore

Sonte ka qenë një mbrëmje magjike për Kombëtaren Shqiptare dhe për shqiptarët. Shqipëria ka arritur të kthejë gjithçka në përballjen me Armeninë, nga 0:1 në 2:1. Fillimisht në avantazh kaluan armenët nga një autogol i Mavrajt që në minutën e katërt të takimit. Me fillimin e pjesës së dytë, Armenia ka mbetur me 10 lojtarë, pas ndëshkimit me karton të kuq të një prej lojtarëve... 

Tifozët e Armenisë: Kosova është Serbi

Tifozët e Armenisë tashmë nuk është as sekret se janë miq të mëdhenj të tifozëve çetnikë e terroristë të Serbisë.Në një prej ndeshjeve jo më larg se para pak kohësh, grupet e tifozëve ultras të Armenisë që po qëndrojnë edhe sot në Shqipëri, kanë përkrahur hapur Serbinë. Në një prej parullave të publikaura kohë më parë, shkruan: “Karabaghu është Armeni, Kosova...