Home » Kampionati Botëror "Brazili 2014" » FIFA e refuzon kërkesën e Irlandës

FIFA e refuzon kërkesën e Irlandës

Henry_handballFIFA ka hedhur poshtë kërkesën e Republikës së Irlandës për t’u bërë i 33’ti ekip për t’u kualifikuar për finalet e Kupës së Botës 2010 në Afrikën e Jugut.

Shoqata e Futbollit të Irlandës i ka bërë kërkesë organit qeverisës botëror të futbollit prekjen e topit me dor të Thierry Henrys në lojën me Francën që është bërë hile.

Irlanda nuk e priten kërkesën e tyre të guximshme që tu a refuzojn, por ishin të etur për të fituar një përgjigje nga FIFA mbi incidentin Henry.

Sulmuesi ish-Arsenalit e kontrolloj në mënyrë të qartë topin me dorën e tij para se të kaloj William Gallas për të shënuar një gol shtesë e cila do ta siguronta një fitore 2-1 në Stade de France.

Sekretari i përgjithshëm i FIFA’s Jerome Valcke ka thënë se është “e pamundur” për të ndryshuar strukturën e turneut, me barazim të merë pjesë lojën në Cape Town të premten.

Valcke shtoi se të kishim rënë dakord me kërkesën e Irlandës në FIFA duhet të kishim rënë dakord ankesave të shumta të tjera të ekipeve të cilët mendonin se kishin bërë shumë nga turneu kualifikues.

Valcke: kush do ta pranojë tërheqjen e së premtes, kur 32 ekipe do të ndahen në tetë grupe me nga katër, tha ai “nuk do të thotë se kjo është një absurditet, por është e pamundur”.

Presidenti i FIFA’s Sepp Blatter e ka zemëruar asistentin e trajnerit të Irlandës Liam Brady ë mënyrën që ai e shpalli kërkesën e Republikës së Irlandës, duke e quajtur atë “një siklet” dhe një top “të lirë”.

Shpërndaje:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • del.icio.us
  • TwitThis
  • Live
  • Postoje tek Ngjarjet
  • StumbleUpon
  • Technorati

Komentoni