Home » Eurobasket

Sigal Prishtina gati për ndeshjen e dytë të çerekfinales

Sigal Prishtina sot (e mërkurë) do të zhvillojë takimin e dytë çerekfinal ndaj skuadrës rumune SCM U Craiova, në kuadër të Ligës Ballkanike. Takimin e parë të zhvilluar në Rumani e fitoi skuadra e Sigal Prishtinës me katër pikë epërsi, ndërsa të njëjtën gjë do të mundohet ta përsërisë edhe sot para tifozëve të vet. Kjo përballje është cilësuar për Prishtinën si ‘ndeshja... 

Ja 16 ekipet në Euroleague

Mbrëmë u zhvilluan pesë takime, prej të cilave fitorja e Anadolu Efes dhe ALBA Berlin, ishin ndër më të rëndësishmet. Efes-i në Stamboll mposhtën Nizhny-n me rezultat 79-75. Tek turqit me pikë dyshifrore u shquan Milko Bjelica (15), Osman Cedi (13), Stephane Lasme (13) dhe Stratos Perperoglou (10). Derisa Thomas Heurtel pati 9 asistime, duke shtuar edhe 8 pikë dhe 7 kërcime. Tek rusët... 

Sigal Prishtina fokusohet në Ligën Ballkanike

Sigal Prishtina të gjithë fokusin e ka në Ligën Ballkanike, pasi më 25 mars do të zhvillon ndeshjen kthyese çerekfinale ndaj Craiova-s, e cila sipas ‘bardhekaltërve’ po cilësohet si ndeshja kryesore e vitit. Në takimin e parë, Sigal Prishtina shënoi fitore me katër pikë epërsi në Rumani, ndërsa të njëjtën gjë synon ta bëjë edhe në Prishtinë para tifozëve të vet. Kujtojmë... 

Peja humbi nga bullgarët

Skuadra verdhezi është mposhtur para shikuesve të vet nga Rilski Sportisti (91:93) në takimin e fundit të pjesës së rregullt të ligës ballkanike, BIBL. Skuadra e Pejës ka pësuar humbje para “shqiponjave” në palestrën e saj Karagaçi sfidën e basketbollit ballkanik nga ekipit bullgar, Rilski Sportist me rezultatin 91:93. Verdhezinjët vetëm në sekondat e fundit nuk kanë... 

Hidhet shorti për Kampionatin Evropian

U përcaktua në Paris rruga që do të ndjekin 24 skuadrat pjesëmarrëse në Kampionatin Evropian të basketbollit për meshkuj që do të zhvillohet nga data 4 deri në 20 Shtator të 2015-s. Ky Kampionat Evropian do të jetë i veçantë pasi do të zhvillohet në 4 shtete të ndryshme pas tërheqjes së Ukrainës për shkak të situatës së vështirë politike që po kalon ky vend. Në grupin... 

Maccabi Tel Aviv kampione e Euroligës

Maccabi Tel Aviv është skuadra e re kampione e Euroligës së basketbollit, pasi në finale triumfoi 98:86 ndaj Real Madridit. Titulli i Euroligës për këtë edicion ka ‘udhëtuar’ në Izrael. Maccabi Tel Aviv ka arritur të shpallet skuadër kampione për këtë edicion në garën e basketbollit evropian. Izraelitët arritën që në finalen e këtij edicioni të shënojnë fitore 98:86 ndaj... 

Real e Barça hedhin një tjetër hap drejt “Final Four”

Reali i Madridit dhe Barcelona hodhën një tjetër hap drejt “Final Four” në Euroleaguen në basketboll. Dy skuadrat spanjolle nuk falën as në takimet e dyta çerekfinale të fazës Play Off dhe tashmë e shohin veten vetëm një fitore larg nga ruandi final I kompetcionit. Kryeqytetasit edhe pse me vështirësi kaluan me rezultatin 82-77 kampionët në fuqi të kompeticionit grekët e Olympiacos... 

Sigal Prishtina, i gatshëm të organizojë ‘Final Four’-in e Ballkan Ligës

Klubi basketbollistik i kryeqytetit, Sigal Prishtina, ka nisur një fushatë mediale për të treguar se janë të gatshëm për organizimin e ‘Final Four’ të Ligës Ballkanike në Prishtinë. Përmes rrjeteve sociale, Sigal Prishtina kërkon nga fansat që ta shpërndajnë këtë njoftim dhe njëkohësisht fotografinë e postuar në profilin zyrtar të Sigal Prishtinës ta bëjnë foto të profilit... 

Euroleague, Panathinaikos kalon në play-off

Panathinaikos avancon në fazën play-off të Euroleague pasi kaloi me sukses spanjollët e Unicaja Malaga 69-60 në takimin e zhvilluar në “Olympic Sports Centre” të Athinës. Ishte Dimitris Diamantidis ai që shënoi 13 pikë për skuadrën greke, ndërsa Stephane Lasme shtoi 10 të tjera. Vendasit i morën frenat e takimit që në periodën e parë duke e mbyllur në avantazhin e 12 pikëve,... 

Euroliga, konfirmohen Reali e CSKA Moscow

Reali Madridit arriti të fitojë 77-76 ndaj Maccabi Electra në Euroligën e Basketbollit pas një ndeshje emocionuese, që i lejon spanjollët të kenë avantazhin e fushës për takimet e play-off. Takimi mes dy gjigandëve të Grupit F, ishte i ekuilibruar aq sa në pushim Maccabi vajti me një avantazh prej vetëm 3 pikësh, për shifrat 43-40. Reali u shkëput në 62-57 në pjesën e tretë,...