Home » Basketbolli i Kosovës

Boris Kurtovic : Peja dhe Rilski ekipe të barabarta

KB Peja sonte (e martë) do ta zhvillojë ndeshjen e parë gjysmëfinale të Ligës Ballkanike, ku do të takohet me skuadrën bulgare BC Rilski Sporting. Trajneri i pejanëve, Boris Kurtovic u shpreh se kundërshtari ka një ekip të mirë dhe atletik, por skuadra e tij do të udhëtojë për fitore. “Më duhet të jem i sinqert. Ne kishim probleme me lendime dhe javën e fundit nuk kemi mundur... 

Derbi i takon Sigal Prishtinës

Derbi i vjetër i basketbollit në Kosovë, i ka takuar Sigal Prishtinës. Kryeqytetasit kanë mposhtur në “Pallatin e Rinisë” Bashkimin, me rezultat 81:70. Dardan Berisha dha kontribut të madh në këtë fitore, duke shënuar 18 pikë. Kjo ishte fitorja e 23-të e Prishtinës këtë edicion, ndërsa Bashkimi regjistroi humbjen e nëntë.  Read More →

Prishtina mposht Craioven 73:77

Sigal Prishtina ka shënuar fitore të madhe në ndeshjen e parë çerekfinale ndaj skuadrës rumune, Craiova me rezultat 73:77. ‘Bardhekaltërit’ triumfuan në këtë takim, duke e dominuar ndeshjen në tërësi ndaj rumunëve. Më i miri në këtë përballje ishte Jordan Hulls me 28 pikë, ndërsa Julian Mavunga shtoi edhe 13 të tjera. Kjo është ndeshja e parë çerkfinale e Ligës Ballkanike... 

Prishtina fitoi Kupën e Kosovës

Prishtina ka shënuar fitore në konkurrencën e femrave në finalen e Kupës së Kosovës, pasi mposhti Golden Eagle Yllin me rezultat 73:65. Ylli e nisi shumë më mirë takimin, duke e arritur serinë prej 11:0, por pastaj gjithçka shkoi mirë për prishtinaset, të cilat e arritën diferencën më të lartë në pikë 46:29. Koshashënuesja më e mirë e kësaj përballje ishte Elinda Musliu nga... 

Peja mposht Yllin 66-95

Skuadra e Pejës ka triumfuar në Therandë duke e mposhtur KB Golden Eagle Yllin me rezultat, 66-95, për t’u kualifikuar në finale të IPKO Kupës së Kosovës. Palestra “13 Qershori” në Therandë ishte stërmbushur me tifozët vendas ‘Xhebrailat’, të cilët padyshim se krijuan një atmosferë impozante, duke e konfirmuar edhe njëherë se janë tifozeria më e organizuar për momentin... 

Ja orari i ‘Final Four’ për Kupën e Kosovës

Skuadra nga Suhareka, Golden Eagle Ylli do të jetë nikoqir i Final Four-it të ‘Ipko Kupës së Kosovës’, ndërsa ka bërë të ditur edhe orarin e takimeve. Të premten me datën 6 mars, Trepça do të përballet me Sigal Prishtinën me fillim nga ora 17:00, ndërsa po atë ditë nga ora 20:15, nikoqiri Golden Eagle Ylli do të jetë kundërshtar i Pejës. Ditën e shtunë do të jetë ditë... 

Turneu final i Kupës së Kosovës në Basketboll shtyhet për një javë

Turneu final i Kupës së Kosovës në Basketboll, që ishte paraparë të mbahej në fundjavën e ardhshme në Suharekë, është shtyrë për një javë. Burime të koha.net bëjnë me dije se kjo vjen pas kërkesës së KB Yllit, si organizatore e këtij turneu të rëndësishëm në vend, për të pasur më shumë kohë për t’u përgatitur më mirë. Këtë e kanë kërkuar edhe Prishtina dhe... 

Prishtina humbi nga Besa

Besa Famiglia nga Peja, kampion në fuqi, nuk ka të ndalur, e cila triumfoi në derbi me rezultat 30:26 kundër Prishtinës, në ndeshjen e javës së 15-të të Superligës së Kosovës në hendboll. Fund e krye ndeshja ishte interesante e me rezultat të ngushtë, ku 30 minutat e parë përfunduan me dy gola epërsi për kampionin (18:16). Pejanët fituan dy pikë të mëdha dhe njëherësh janë... 

Dardan Berisha: Do ta fitojmë Ligën Ballkanike

Dardan Berisha ka thënë se me pak fat, Sigal Prishtina do ta fitojë Ligën Ballkanike.Skuadra nga kryeqyteti me fitoren e sotme kundër Sutjeskës (99-92) ka siguruar kualifikimin në fazën tjetër të Ligës Ballkanike, teksa kryeson në Grupin D me tetë pikë. Njëri ndër më meritoret për sukseset e kësaj skuadre, Dardan Berisha, i cili realizoi 37 pikë, 8 asistime dhe 6 kërcime kundër... 

Peja mposhtet nga Craiova 60:67

KB Peja është mposhtur nga skuadra rumune Craiova me rezultat 60:67 në ndeshjen e zhvilluar në Karagac, duke vështirësuar kështu gjasat për Final Four. Skuadra mysafire nga fillimi e deri në fund ka qenë më e mirë, duke mos i dhënë asnjë shpresë skuadrës vendëse. Se mysafirët ishin më të mirë e treguan që në çerekun e parë të cilin e përmbyllën me rezultat 10:20, ndërsa...