Home » Basketboll

Boris Kurtovic : Peja dhe Rilski ekipe të barabarta

KB Peja sonte (e martë) do ta zhvillojë ndeshjen e parë gjysmëfinale të Ligës Ballkanike, ku do të takohet me skuadrën bulgare BC Rilski Sporting. Trajneri i pejanëve, Boris Kurtovic u shpreh se kundërshtari ka një ekip të mirë dhe atletik, por skuadra e tij do të udhëtojë për fitore. “Më duhet të jem i sinqert. Ne kishim probleme me lendime dhe javën e fundit nuk kemi mundur... 

Derbi i takon Sigal Prishtinës

Derbi i vjetër i basketbollit në Kosovë, i ka takuar Sigal Prishtinës. Kryeqytetasit kanë mposhtur në “Pallatin e Rinisë” Bashkimin, me rezultat 81:70. Dardan Berisha dha kontribut të madh në këtë fitore, duke shënuar 18 pikë. Kjo ishte fitorja e 23-të e Prishtinës këtë edicion, ndërsa Bashkimi regjistroi humbjen e nëntë.  Read More →

FIBA nuk lejon Kastratin e Morinën të luajnë për Kosovën

FIBA është përgjigjur në kërkesën e FBK-së lidhur me basketbollistët e Kosovës ose me prejardhje nga Kosova të cilët janë paraqitur për kombëtaret e shteteve tjera dhe të drejtën e tyre për të luajtur për Kosovën. Në përgjigjen e FIBA-s janë analizuar rast për rast më shumë se 20 lojtarë, emrat e të cilëve FBK ia ka dërguar zyrës ligjore të FIBA-s dhe FBK me kënaqësi... 

Golden State triumfon bindshëm ndaj Washingtonit

Ekipi i Golden Stata shënoi fitore bindëse me rezultat 107:76 në ballafaqim me Washingtonin. Stephen Curry ishte prej më të dalluarve te Golden State, i cili realizoi 24 pikë dhe qe më i merituari për këtë fitore të thellë. Golden State kryeson me 57 fitore e 13 humbje në Konferencën e Perëndimit, ndërsa Washington është i pesti me 40 fitore e 31 humbje në Lindje. Utah-Minessota... 

Sigal Prishtina gati për ndeshjen e dytë të çerekfinales

Sigal Prishtina sot (e mërkurë) do të zhvillojë takimin e dytë çerekfinal ndaj skuadrës rumune SCM U Craiova, në kuadër të Ligës Ballkanike. Takimin e parë të zhvilluar në Rumani e fitoi skuadra e Sigal Prishtinës me katër pikë epërsi, ndërsa të njëjtën gjë do të mundohet ta përsërisë edhe sot para tifozëve të vet. Kjo përballje është cilësuar për Prishtinën si ‘ndeshja... 

NBA: Boston mposht Brooklynin 110-91

Vendasit morën kontrollin e sfidës në minutat e para ku Thaddeus Young realizoi një 3 pikësh. Avery Bradley shënoi 20 pikë në suksesin që Boston Celtics arriti ndaj Brooklyn Nets në “Barclays Center” 110-91. Vendasit morën kontrollin e sfidës në minutat e para ku Thaddeus Young realizoi një 3 pikësh për ta çuar diferencën në 16-12, ndërsa Brook Lopez thelloi avantazhin... 

NBA: Triumfoi San Antonio 114-95

San Antonio Spurs shkatërroi skuadrën e ndërtuar sipas imazhit të tyre, Atlanta Hawks, e cila është ngritur falë punës së ish zëvendësit të Gregg Popovich, Mike Budenholzer. 114-95 fitoi skuadra teksane në përballjen delikate kundër ekipit nga Georgia. Atlanta e nisi sfidën me frenat e dorës të ngritura ku sulmi ishte i ngadaltë dhe i parashikueshëm, ndërsa mbrojtja fuste ujë... 

Nash tërhiqet nga basketbolli

Merr fund një karrierë fantastike që lindi thuajse rastësisht, pasi Steve Nash duhej të kishte luajtur futboll. Vjen zyrtarizimi, 41-vjecari Steve Nash tërhiqet nga basketbolli. Një lajm që padyshim trishton të gjithë fansat e tij të shumë që kanë shijuar basketbollin e tij ekzaltues mbi parket. Merr fund një karrierë fantastike që lindi thuajse rastësisht, pasi Steve Nash duhej të... 

Russell Westbrook dhuron një natë të çmendur

Russell Westbrook vazhdon të heshtë të gjithë me paraqitjet e tij në NBA. Basketbollisi i Oklahomas e ka udhëhequr skuadrën e tij në fitoren e madhe ndaj Atlantas me rezultat 123-115. Westbrook ka arritur trefishorin e nëntë këtë edicion në NBA duke bërë atë që pak kush në histori e ka bërë këtë. ëestbrook ka shënuar 36 pikë, ka arritur 14 asiste dhe 10 kërcime. .youtube_sc... 

Ja 16 ekipet në Euroleague

Mbrëmë u zhvilluan pesë takime, prej të cilave fitorja e Anadolu Efes dhe ALBA Berlin, ishin ndër më të rëndësishmet. Efes-i në Stamboll mposhtën Nizhny-n me rezultat 79-75. Tek turqit me pikë dyshifrore u shquan Milko Bjelica (15), Osman Cedi (13), Stephane Lasme (13) dhe Stratos Perperoglou (10). Derisa Thomas Heurtel pati 9 asistime, duke shtuar edhe 8 pikë dhe 7 kërcime. Tek rusët...