Home » Kampionati Zvicëran » Baseli humbi derbin

Baseli humbi derbin

Baseli humbi derbinSkuadra e Baselit pësoi humbje në Bernë në derbi me rezultat 4:2 nga Young Boysi. Mesfushori nga Kosova, Shkëlzen Gashi, me gjithë që shënoi, fare se ndihmoi skuadrën e tij që të kthehet me një pikë.

Kampioni zviceran nuk e kishte ditën e vet, ndërsa Gashi realizoi në minutën e 71-të, që ishte edhe goli i 14-të i tij dhe kryeson renditjen e shënuesve në kampionat.

Gashi luajti titullar, i cili është ndëshkuar me karton të verdhë në minutën e 89-të. Taulant Xhaka si gjithnjë standard te Baseli, por me bashkëlojtarë nuk ia deshi që të paktën të kthehen me një pikë. Florent Hadërgjonaj bëri paraqitje fenomenale në fanellën e Young Boysit, ku fituan tre pikë të rëndësishme në luftë për titullin e kampionit.

Hadërgjonaj luajti titullar dhe qe luftarak i madh në mbrojtje, është ndëshkuar me karton të verdhë në minutën e 84-të. Baseli kryeson me 45 pikë dhe ka pesë më shumë se Young Boys që klasifikohet i dyti pas 21 jave.