Home » Atletikë & Olimpiadë

Rekordi i zi olimpik i Shqipërisë

Shqipëria është ende në pritje të medaljes së parë olimpike. Në Lojëra Olimpike verore Shqipëria është paraqitur për herë të parë në vitin 1972, ndërsa nga viti 1992 garon rregullisht në këtë ngjarje, që është më e madhja sportive. Ndonëse nuk ka medalje, Shqipëria ka një rekord të Lojërave Olimpike. Mban një rekord të zi, një rekord që nuk i bën të mburren sportistët... 

​Bolt paralajmëron rekord të ri

Kampioni olimpik e botëror, rekordmeni botëror Usain Bolt beson se do të arrijë rekord të ri në vrapimin 200 metra, duke synuar kohën për më pak se 19 sekonda. Rezultati më i mirë i të gjitha kohëve në këtë diciplinë është 19.19 sekonda, të cilin Bolt e arriti në Kampionatin Botëror të vitit 2009 në Berlin. Në të njëjtën garë, atleti nga Xhamajka pati arritur rekord (9.58... 
Etiketat:

Olimpiada “Rio 2016”, prezantohen maskotat

Pasi i shfaqën fillimisht vetëm një ditë më parë në televizionin shtetëror drejtuesit e Rio 2016 vendosën t’i bëjnë më të prekshëm maskotët e ardhshëm Maskotat e Lojërave Olimpike dhe Paralimpike të vitit 2016 në Rio de Janeiro u shfaqën për herë të parë në publik nga komiteti organizator i olimpiadës së ardhshme. Në një komunikatë për shtyp organizatorët bënë të... 

Atifete Jahjaga: Anëtarësimi në KON, hap drejt ndërkombëtarizimit të sportit

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, priti sot në takim një delegacion të Komitetit Olimpik të Kosovës, të udhëhequr nga kryetari i Komitetit, Besim Hasani. Presidentja Jahjaga e përgëzoi Komitetin Olimpik të Kosovës për punën dhe angazhim e madh në anëtarësimin në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar duke e vlerësuar këtë si një hap shumë të rëndësishëm për... 

Serbia: Pranimi i Kosovës në KON, vendimi skandaloz

Nuk ka vonuar shumë dhe ka ardhur reagimi i Serbsë pas pranimit te Kosovës në Komitentin Olimpik Ndërkombëtar. Serbët mendojnë së vendimi i Komitetit Ekzekutiv të KON për pranimin e përkohshëm të Kosovës, është skandaloz. “Skandaloze: KON-i pranon Kosovën përkohësisht, pranimi i plotë në dhjetor”, shkruan “Kurir”.  Read More →

Kosova anëtare e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar

Ndodh që një lajm i mirë të vijë edhe nga Serbia. Kosova brenda kësaj jave do të bëhet një anëtare me të drejta të plota e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar. E përditëshmja serbe Kurir në versionin e saj online, bën të ditur se burime të saj të brendshme pranë Komitetit Olimpik Ndërkombëtar i kanë bërë të ditur se në mbledhjen e ardhshme të Komitetit Ekzekutiv të kësaj... 

Xho Pavey kampione e evropes

Atletija britanike Xho Pavey, nëna e dy fëmijëve është kampionia e re evropiane në vrapin e 10 mijë metrave. 40 – vjeçarja këtë distancë e përshkoi me kohën 32 minuta 22 sekonda e 39 të qindtat. Pavey duke fituar këtë medalje të artë u bë atletja më evjetër evropiane e cila kishte fituar medalje të artë në një kampiona evropian. Pavey në historinë e këtij sporti u fut... 

Gëzim Dimnaku thyen rekordin kombëtar të Kanadasë në atletik

I riu shqiptar Gëzim Dimnaku, ka thyer rekordin kombëtar të Kanadasë në atletikë, disiplina kërcim trehapësh, në kampionatin që u zhvillua në Moncton, New Brunswick. Gëzimi tregon për noa.al se në kampionatin kombëtar kanadez të Atletikës që u zhvillua atje, arriti të thyejë rekordin kombëtar kanadez për master 40 me 12 cm. Madje Gëzimi theu dhe rekordin e tij, sepse në kërcimin... 

Sherone Simpson suspendohet për 18 muaj

Sherone Simpson është suspenduar për 18 muaj, pasi është testuar pozitive për një stimulues të ndaluar, përcjell “BBC”. Simpson 29-vjeçare, ka thënë se medikamenti i ofruar nga trajneri i saj kanadez ishte fajtor për testimin pozitiv. Por paneli i antidopingut i Xhamajkës, ka votuar unanimisht se Simpson ishte neglizhente në të gjitha rrethanat. Hedhësja e diskut Allison... 

Botërori i Atletikës, Gega renditet e dyta

Atletja shqiptare, Luiza Gega, ka dalë e dyta në baterinë e saj 1500 metra për femra, në kampionatin botëror të Atletikës, që po zhvillohet në Poloni. 26-vjeçarja, e cila kohët e fundit është stërvitur jashtë Shqipërisë, e mbylli garën e saj me kohën 4 minuta 13 sekonda e 73 të qindtat, rezultat ky që i jep mundësinë asaj të garojë në finale, të shtunën, mes atleteve më...