Home » Kampionati Spanjoll

Andres Iniesta: Ta harrojmë finalen e Kupës së Mbretit

Andres Iniesta u kërkon shokëve të skuadrës ta harrojnë sa më shpejt kualifikimin në finalen e Kupës së Mbretit sepse tashmë ekipin e pret një rrugëtim i gjatë në kampionat dhe Champions League. Humbjet ndaj Real Sociedad dhe Malagas djegin ende në kampin katalanas, ç’ka ka ndikuar edhe në klasifikimin e skuadrës që mban vendin e dytë me 2 pikë më pak se Reali i Madridit. Sipas...

Barcelona-Bilbao, finalja e Kupës së Mbretit

Barcelona është skuadra e parë finaliste e Kupës së Mbretit. Në “El Madrigal” ku u zhvillua ndeshja e kthimit, skuadra blaugrana fitoi sërish 3-1 ndaj Vilarealit, aq sa edhe në ndeshjen e parë në “Camp Nou”. Neymar zhbllokon ndeshjen pas 3 minutash, ndërkohë që brenda pjesës së parë Do Santos baraspeshon përkohësisht. Në pjesën e dytë mendojnë Suarez dhe sërish Neymar...

Luis Suarez: Realin e mposhtim në Camp Nou

Suarez thotë se Barcelona duhet t’i fitojë të gjitha ndeshjet e mbetura në La Liga për të fituar pozitën e parë. Barcelona është në vendin e dytë me katër pikë më pak se Real Madridi pas humbjes shokuese nga Malaga javën e kaluar dhe Suarez thotë se më nuk ka falje. “Real Madridi është Real Madridi, ata nuk do të lëshojnë shumë pikë, por ata duhet që të vijnë në...

Formacioni i javës në La Liga

Goal ka publikuar formacionin më të mirë të javës së 22 të La Liga-s spanjolle, ku më së shumti përfaqësues ka Atletico Madrid. Në vendin e dytë është Barcelona me 3 lojtarë, e ndjekur nga Valencia me dy sosh. Levante dhe Almeria përfaqësohen me nga një lojtar. Real Madrid nuk ka asnjë lojtar në formacionin më të mirë të javës, pasi u turpërua në Vincente Calderon me rezultat...

Barcelona vetëm një pikë afër Real Madridit

Barcelona ka shfrytëzuar humbjen e Real Madridit nga Atletico, duke fituar me rezultat të thellë 2:5 në udhëtim te Athletico Bilbao. Edhe në këtë ndeshje, treshja Neymar, Messi dhe Suarez, funksionuan shumë mirë, duke qenë të papërmbajtshëm për skuadrën vendase. Messi nga goditja e dënimit, për të vazhduar me Suarezin, një autogol nga Marcos, Neymar dhe Pedro, shënuan në këtë...

Reali i Madridi me shumë probleme para derbit

Reali i Madridit mori një fitore të rëndësishme në La Liga, duke e mposhtur Sevillën me rezultat 2:1, por në këtë fitore, humbi dy mbrojtës. Sergio Ramos është lënduar në fillim të ndeshjes, dhe lajmet e para nga Spanja, zbulojnë se spanjolli do të mungojë rreth tre javë, ndërsa Marcelo, mori edhe kartonin e pestë të verdhë, dhe do të mungojë në ndeshjen e ardhshme. Reali...

Barcelona fiton trillerin në Camp Nou

Skuadra e Barcelonës është rikthyer dy herë nga disavantazhi për ta fituar ndeshjen triller kundër Villarrealit me rezultat 3-2.Gjërat filluan mirë për katalunasit, teksa Luis Suarez pati disa raste të mira shënimi, por që nuk përfunduan në rrjetë. Dhe, kur më shumti pritej që Barca të kalonte në epërsi për shkak të zotërimit të ndeshjes, Denis Cheryshev(30’) përfitoi nga...

Barçe mundi 3-2 Atletikon në Madrid

Në fushë po shihet një Barcelonë tjetër.Katalanasit treguan edhe një herë forcën e tyre duke eleminuar Atletikon nga Kupa e Mbretit në Spanjë. Sukses 3-2 brenda në Madrid dhe kualifikim për në çerekfinale. Pavarësisht se vendasit kaluan të parët në epërsi që në minutën e parë me anë të Torresit, Barça nuk e humbi qetësinë. Mesi ishte më i miri në fushë, ndërsa Nejmar...

Barçe mund të eliminohet

Barcelona e fitoi ndeshjen e parë ndaj Atletico Madridit, me rezultat 1:0, në kuadër të Copa del Ray. Por, Diego Simeone beson se kampioni i Spanjës mund ta eliminoj ekipin katalunas nga kjo garë Ndeshja e parë e Copa del Rayt (Kupës së Mbretit) mes Barcelonës dhe Atletico Madridit ka përfunduar me fitoren 1:0 të katalunasve. Por, Diego Simeone beson se kampioni i Spanjës mund ta eliminoj...

Diego Simeone: Barcelones dhe Realit, ju kam gjetur formulën si të ndalën

Trajneri i Atletico Madridit, Diego Simeone, beson se skuadra e tij, ka gjetur formulën e duhur për të ndalë Barcelonën dhe Real Madridin. Atletico eliminoi Realin nga Kupa e Mbretit, ndërsa edhe pse u mposht nga Barcelona në La Liga, argjentinasi deklaron se tani ka gjetur mënyrën për t’i ndalur këto skuadra. “Barcelona punojnë në hapësira të vogla, ndërsa Reali në hapësira të...