Home » Kampionati Spanjoll

Barçe perfekte ndaj Levantes

Skuadra katalanase ka shënuar fitore rutinore ndaj Levantes në udhëtim, të cilën e mposhti me rezultat të lartë prej 5-0. Barca e dominoi ndeshjen që nga fillimi, teksa në pjesën e parë i realizuan vetëm dy gola. Të parin e shënoi super-ylli brazilian Neymar (34’), që po kalon një formë të mirë për momentin, ndërsa të dytin e shënoi Ivan Rakitic një minutë pa përfunduar...

Suarez kthehet për El Clasico

Ndeshja ndërmjet dy rivalëve të vjetër, Real Madridit dhe Barcelonës, do të zhvillohet më 25 tetor në Santiago Bernabeu nga ora 18:00. Orari i publikuar nga La Liga, ka gëzuar Barcelonën. Kjo e fundit për El Clasico mund të llogarit edhe në përforcimin e ri, Luis Suarezin. Sulmuesit uruguaian do ti skadojë dënimi i vënë nga FIFA vetëm një ditë para kësaj përballje.  Read More →

Barcelona mezi fiton ndaj Villarrealit

Goli i parë i Sandro Ramirez për Barcelonën ia ka siguruar një fitore të vështirë skuadrës së Luis Enrique në udhëtim te Villarreali. Luis Enrique zgjodhi të luajë me Rafinha dhe Munir El Haddadi në sulm pas paraqitje impresive të tyre kundër Elche javën e kaluar. Megjithatë Katalanasit dështuan të impresionojnë në 45 minutat e para të takimit. Por pas pauzës sfida filloi të...

Barcelona e nis me klas

Skuadra e Barcelonës e ka nisur edicionin e ri të Primera Division në mënyrën më të mirë të mundshme. Katalanasit e mposhtën në Camp Nou skuadrën e Elches me rezultat 3-0, teksa Messi ishte heroi i takimit. Barcelona e nisi lojën me disa ndryshime në formacion. Në sulm përkrah Messit startoi edhe talenti i ri, Munir El Haddadi, i cili ka shkëlqyer në ndeshjet parasezonale. Gjithashtu,...

FIFA nuk lëshon pe, Barcës i ndalohen transferet

FIFA ka bërë të ditur se nuk do të lëshojë pe dhe nuk ka pranuar apelimin e e bërë nga Barcelona për largimin e dënimit prej dy afateve kalimtare pa transferuar. Katalanasit u dënuan në prill për shkak të thyerjes së rregullave të transferimeve për të rinjt. FIFA lëshoi një komunikatë të mërkurën duke konfirmuar refuzimin e apelit të Barcelonës, që do të thotë se ata duhet...

Tebas: Pavarësia e Katalunjës, Barce nuk luan në La Liga

Javier Tebas ka thënë se Barcelona nuk do të ketë të drejtë të bëjë gara në La Liga, në rast se Katalunia fiton pavarësinë. Katalunasit janë duke kërkuar vazhdimisht ndarje nga Spanja për shkak të dallimeve kulturore dhe gjuhësore, ndërkohë që Barca qe një kohë të gjatë është simbol i pavarësisë atij regjioni. “Nuk dua të spekuloj për pamundësitë. Katalunia do të...

Tërhiqet shorti i La Ligës

Real Madrid do të luajë me Cordoban, derisa Barcelona do të përballet me Elchen në xhiron e parë të sezonit të ri në La Liga. Kurse, El Clasico e parë e sezonit do të zhvillohet më 25 ose 26 tetor. Është hedhur shorti për fillimin e edicionit të ri në La Ligës. Real Madrid dhe Barcelona do të kenë punë të lehtë në xhiron e parë të sezonit të ri në La Liga. Skuadra nga Santiago...

Superkupa e Spanjës më 19 gusht

Federata Spanjolle e Futbollit i ka zbuluar datat e zhvillimit të dy ndeshjeve të Superkupës së Spanjës ndërmjet Real Madridit dhe Atletico Madridit. Ndeshja e parë është paraparë të zhvillohet të martën, më 19 gusht në stadiumin “Santiago Bernabeu”, ndërsa ajo e kthimit më 22 gusht në stadiumin “Vicente Calderon”. Në duelin për Kupë do të përballen kampioni i La Ligas,...

Atletico kampion

Atletico Madridi është kampion i Spanjës për sezonin 2013/2014. Los Rojiblancos morën rezultatin e nevojshëm përballë Barcelonës (1-1) në Camp Nou, i cili u mundësoi që ta përfundonin sezonin në krye të La Ligas. Ishte një gjysmë e parë makthi për ekipin mysafir që humbi edhe Diego Costan edhe Arda Turanin si pasojë e lëndimeve, për më shumë Atletico pranoi edhe gol. Fabregas...

Bastet: Barcelona favorite për titullin

Atletico Madrid shpërdoroi dje në mbrëmje një mundësi të artë për tu shëndërruar në kampionen e re të La Ligas. “Los Colchoneros” e kishin titullin në duar pasi luanin përballë publikut të tyre ndaj një kundërshtari si Malaga që nuk kishte asnjë objektiv. Megjithatë traversa e goditur nga David Villa në pjesën e parë por edhe pritja e cmendur e portierit të Malagas...