Home » Kampionati Spanjoll

Real Madridi në prag të finales së Kupës

Real Madridi nuk e ka pasur të vështirë ta mposhtë ekipin nga Segunda Division B – Group 3, UD Cornella (4-1), në ndeshjen e vlefshme për Kupën e Mbretit. Në një ndeshje ku mungoi kryesori Cristiano Ronaldo, Mbretërit e shkelën kundërshtarin e lehtë. Raphael Varane e hapi serinë e golave (10’), para se Oscar Munoz të barazonte (20’). Varane e riktheu epërsinë (36’), ndërkohë... 

Cristiano Ronaldo më i miri i sezonit të kaluar në La Liga!

Në ndarjen e çmimeve për më të mirët në La Liga për sezonin e 2013/2014, ka dominuar superylli portugez, Cristiano Ronaldo. Makineria golashënuese e Real Madridit regjistroi 31 gola në 30 paraqitje në kampionatin spanjoll në edicionin e kaluar dhe është shpallur sulmuesi më i mirë. Konkurrentë të portugezit për këtë çmim ishin Diego Costa (27 gola në 35 ndeshje) dhe Carlos Vela... 

Atletico Madridi niset drejt kreut

Atletico Madridi ka marrë një fitore të rëndësishme si mysafore , duke e mposhtur Getafen me rezultat minimal, 1:0.Golin e fitores për “Los Colchoneros” e ka shënuar kroati Mario Mandzukic në minutën e 40-të. Më pas, në minutën e 58-të, vendësit mbetën me një lojtar më pak, pasi Alexis u ndëshkua me karton të kuq, kur me bërryl kishte goditur Mandzukicin. Pas nëntë xhirosh... 

Real Madridi fiton ‘klasiken’ e 229-të

Real Madridi ka mposhtur Barcelonën në kuadër të xhiros së nëntë në La Liga me rezultat 3 me 1 duke i shkaktuar humbjen e parë sivjet katalonasve. Tani Reali ka tre fitore më shumë se Barcelona në historinë e ‘klasikeve’. Në 229 takime Reali ka 92 fitore përkundër 89 të Barcelonës. 48 takime përfunduan baras. Real Madridi ka mposhtur Barcelonën në kuadër të xhiros... 

Lionel Messi : S’ka rekord më të mirë se të mposhtësh Realin

Katër herë fituesi i “Lojtari më i mirë i Vitit”, Lionel Messi është shprehur se fitorja në “El Clasico”-n e parë të këtij sezoni kundër Real Madridit, këtë të shtunë, është shumë më e rëndësishme se sa lavdia personale e të qenit golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në La Liga. Messi është vetëm një gol pas rekordit të regjistruar prej Telmo Zarras... 

Real Madridi favorit në El Clasico

Fakti që Reali luan përpara publikut të tij si dhe forma e shkëlqyer që kanë shfaqur merenguesit në sfidat e fundit i bën ata favorit për kompanitë e ndryshme të basteve në botë. Është Reali i Madridit skuadra favorite për të triumfuar në El Clasicon e kësaj fundjave të paktën kështu mendojnë kompanitë kryesore të basteve në Botë. Barcelona nuk ka pësuar asnjë humbje në... 

Messi shënon gol, ndërpritet “El Clasico”

Një nga rekordet më të shquara në vitet e fundit në futboll do të përjetohet shumë shpejt. Lojtari më i mirë në historinë e futbollit, Lionel Messi do të regjistroi rekordin e 21 zyrtar në sportin më popullor në botë. Messit i duhen edhe tre gola për të thyer rekordin e legjendarit, Telmo Zarra që me Atletico Bilbaon kishte shënuar shumë vite më parë 251 gola në La Liga. Messi... 

Barcelona përjashtohet nga La Liga?

Barcelona e ka marrë sot kërcënimin e radhës nga Lidhja Profesionale e Futbollit Spanjoll. Presidenti i kësaj Lidhje, Javier Thives ka paralajmëruar Barcelonën se nëse Katalonia pranohet si shtet, Barcelona doo të përjashtohet nga La Liga. “Nuk do të ketë ligë ku do të luajnë skuadra nga shtetet e huaja. Nëse Katalonia pranohet si shtet, në La Liga nuk ka vend për Barcelonën... 

Skandal: Gabi pranon kurdisjen e ndeshjes Zaragoza – Levante

Kapiteni i Atletico Madridit, Gabi, ka pranuar se ishte pjesëmarrës në kurdisjen e ndeshjes mes ish ekipit të tij, Real Zaragoza dhe Levantes, më 2011. “Kam bërë atë që klubi më ka këshilluar të bëj”, është shprehur Gabi.Mesfushori ishte kapiten i Zaragozës në fitoren 2:1 ndaj Levantes, ku madje realizoi dy herë, gola të cilat e shpëtuan ekipin e tij të mbetet në La Liga.  Read More →

La Liga, Valencia e pandalshme, ngjitet në krye

Nje 3-0 i pastër në Mestalla përballë Cordobas që i con Los Che në krye të klasifikimi të La Ligas, me 13 pikë, po aq sa dhe Barcelona e Sevilla. Valencia nuk di të ndalet, skuadra e Nuno Santos arriti fitoren e katërt radhazi, nje 3-0 i pastër në Mestalla përballë Cordobas që i con Los Che në krye të klasifikimi të La Ligas, me 13 pikë, po aq sa dhe Barcelona e Sevilla, por me...