Home » Kampionati Kosovar

Hajvalia e transferon edhe Ramadanin

Hajvalia nuk ka të ndalur. Skuadra nga paralagjja e Prishtinës është duke e ‘shpartalluar’ Llamkos Kosovën. Pasi i mori Alban Dragushën e Arbër Prekazin, Hajvalia sot u bë edhe më dy futbollistë që ishin kampionë me ekipin vushtrrias: Shemsi Osmanin dhe Fatlum Ramadanin, raporton SportPlus. Kurse, objektiv i radhës i skuadrës së Ismet Munishit është mbrojtësi i Besës, Fidan Hasani.  Read More →

Feronikeli pret Prishtinën, Llamkosi pret Besën

Ndeshja ndërmjet Trepçës dhe Hajvalisë që do të zhvillohet sot (e premte), do të jetë ndeshja hapëse e xhiros së 15-të në Raiffeisen Superligën e Kosovës në futboll. Kjo njëherit do të jetë ndeshja e vetme e ditës së sotme, sikurse edhe ndeshja ndërmjet Drenicës dhe Trepçës ’89 që do ët zhvillohet nesër. Pa dyshim që derbi i kësaj xhiroje do të jetë përballja ndërmjet... 

Trepça ’89 fiton në Gjakovë, mposhtet Prishtina

Skuadra e Trepçës’89 ka fituar si mysafire në Gjakovë, pasi ka mposhtur Vëllaznimin, me rezultat 1:0, në kuadër të javës së 9-të në Raiffeisen Superligë. Hero i mitrovicasve ishte Blerand Kurtishaj që shënoi golin e vetëm në ndeshje në pjesën e dytë të takimit. Fitore ka shënuar edhe Drenica e cila ka thelluar krizën e Prishtinës të cilën e ka mundur me shifrat 2-0. Golat... 

Prishtina shënon fitore në Pejë

Prishtina ka triumfuar në Pejë, duke e mposhtur Besën vendëse me rezultat 2:1. Bardh e kaltrit e kanë shkrirë avantazhin e krijuar nga Kastriot Rexha për vendësit, duke shënuar me Qëndrim Sejdiun e Florim Bërbatovcin në fund, për t’i shkëputur tri pikë të plota. Në ndeshjet tjera, Trepça ’89 e mposhti Ferizajn 1:0, kurse Drita barazoi me Vëllaznimin, 0:0. Superliga Rezultatet Hajvalia... 

‘Heronjtë’ nga Vushtrria pa paga që shtatë muaj

Historia e djelmoshave që ngritën në qiell emrin e qytetit të Vushtrrisë në futboll, sa është e ëmbël aq është edhe e hidhur. Futbollistët edhe pse shkruan historinë e njërit prej klubeve më të vjetra në Kosovë, Llamkos Kosovës (dikur Kosova e Vushtrrisë), duke e shpallur kampion për herë ta parë dhe pastaj duke e fituar dhe Superkupën, ata nuk janë paguar asnjë cent tash... 
Etiketat:

Llamkosi fiton Superkupën

Llamkos Kosova ka fituar trofeun e Superkupës së Kosovës në futboll.Skuadra e trajnerit Ismet Munishi mposhti Feronikelin me rezultat 2:0, dhe shënoi një tjetër sukses të madh pas atij në edicionin e shkuar kur u shpallën kampion. Vushtrriasit kaluan në epërsi në pjesën e parë me golin e Labinot Osmanit nga penalltia. Kurse, Feronikeli u mundua të gjejë golin e barazimit, mirëpo nuk... 

Hedhet shorti i Superligës së Kosovës në futboll ,Besa – Trepça ’89

Në Federatën e Futbollit të Kosovës (FFK) është bërë tërheqja e shortit për sezonin e ri 2014/15. Kampioni i sezonit të kaluar, Llamkos Kosova do ta nisë edicionin e ri me ndeshjen si vendës kundër Dritës së Gjilanit. Prishtina ndeshjen e parë do ta zhvillojë kundër Istogut në stadiumin e kryeqytetit, ndërsa Ferizaj do të jetë mysafir i skuadrës së Trepҫës nga Mitrovica. Xhiroja... 

Superliga e Kosovës nis më 16 gusht

Komiteti Ekzekutiv i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), mbajti mbledhjen e vet të radhës ku debatoi për shumë çështje me rëndësi. Komiteti Ekzekutiv mori vendim që kampionati i ri të fillojë më 16 gusht për Raiffeisen Superligën e Kosovës. KE analizoi edhe rrjedhën e kampit Edukativ nacional U-15, të pestin me radhë dhe konstatoi se organizmi i kampit, zhvillimi i ndeshjeve,... 

Llamkos Kosova feston titullin

Vushtrria të dielën ka jetuar me sportin numër një, futbollin. Llamkos Kosova ka shkruar historinë e re në futbollin tonë. Vushtrriasit për herë të parë në historinë e klubit kanë fituar titullin e kampionit. Ballafaqimi mes Llamkos Kosovës dhe Prishtinës, e paraparë të luhet sot, nuk është zhvilluar fare, pasi që kryeqytetasit nuk kanë udhëtuar për në ‘Ferki Aliu’ të... 

Llamkosi në rrezik

Tashmë nuk ka dilema, Llamkos Kosova është në krizë të rezultateve dhe kjo po dëshmohet nga ndeshja në ndeshje. Vushtrriasit edhe në ndeshjen e së dielës kundër Dritës nuk arritën të nxjerrin më shumë sesa një barazim, falë një penaltie që e përfituan në minutën e 95-të. Drita u tregua skuadër solide dhe ishte shumë afër fitores. Gjilanasit kaluan në epërsi në minutën...