Home » Kampionati Anglez

Chelsea në finale

Chelsea është kualifikuar në finale të Kupës së Ligës (të njohur si Capital One Cup), pas fitores së përgjithshme prej 2-1 kundër Liverpoolit.Takimi i parë i zhvilluar në Anfield përfundoi me rezultat 1-1, ndërsa pas triumfit në Stamford Bridge (1-0), ekipi i Jose Mourinhos është një fitore larg trofeut të kësaj gare. Loja ishte e mirë në gjysmën e parë, megjithatë asnjëra...

Hidhet shorti i FA Cup, këto janë çiftet

Skuadrat e kualifikuara në raundin e katërt të FA Cup i kanë mësuar kundërshtarët e tyre të radhës. Në fakt në pesë çifte ende nuk dihet skuadra e kualifikuar pasi që ndeshjet e para kanë përfunduar në barazim dhe se duhen edhe 90 minuta për të mësuar skuadrën që do të kaloi më tutje. Arsenali në raundin e katërt të FA Cup do të takohet me skuadrën që e eliminoi Manchester...

Adnan Januzaj me një driblim fantastik

Ndonëse Manchester United barazoi me Cambridge United në FA Cup, Adnan Januzaj ka bërë një driblim mëse fantastik në këtë takim. Manchester United ka barazuar në rrethin e katërt të FA Cup me rezultat 0-0 kundër skuadrës së Cambridge United. Sidoqoftë, Januzaj pati një performancë mjaft të mirë në këtë takim ku vlen të përmendet dhe një super driblim i bërë nga ai. Përndryshe,...

Turp për Manchester Unitedin, ndalet nga Cambridge i Ligës së Tretë

Manchester United nuk ka arritur asgjë më shumë se një barazim pa gola në udhëtim te ekipi i Ligës së Tretë të Anglisë, Cambridge, që është një rezultat shokues. Ndeshja filloi me presion nga vendasit e Cambridge teksa United nuk kishte motivimin e duhur. As rastet e Untiedit nuk u konkretizuan dhe kështu ndeshja deri në fund nuk pati asnjë gol, pavarsisht se u prit një fitore e...

Jose Mourinho : Chelsea e kontrolloi ndeshjen

Mourinho mendon se Chelsea e kontrolloi takimin e parë gjysmëfinal të Kupës së Ligës kundër Liverpoolit. Sfida e zhvilluar në Anfield përfundoi me rezultat 1-1, ndërsa ekipi vendas bëri paraqitje më të mirë, megjithatë strategu portugez thotë se Blutë patën gjithçka nën kontroll. “Mendoj se ishte një ndeshje e madhe, një ndeshje vërtet e madhe – dhe meqë ishte për Kupë,...

Futbollistët e West Ham United u bënë “copa” mes vete

West Ham United kaloi tutje në FA Cup. Ekipi i Sam Allardyce mposhti Evertonin pas ekzekutimit të penalltive, pasi kohe e rregullt përfundoi baras 2:2. Por, gjatë kësaj ndeshje ndodhi një moment jo i këndshëm. Mark Noble e James Tomkin, dy futbollistët e West Hamit, u përsheshën mes veti. Gjithçka filloi pasi Noblel kritikoi Tomkin, i cili në një moment dështoi përballë sulmuesit të...

Unitedi nënshtrohet në shtëpi

Southamptoni ka treguar se do të jetë një konkurrent serioz për pozitat e para në Ligën Premier. Skuadra që aktualisht pozicionohet e treta në tabelë, e ka mposhtur Manchester Unitedin me rezultat 1-0 në Old Trafford. Të dy ekipet ishin të kujdesshme në fraksionin parë duke zhvilluar lojë taktike dhe duke mos e rrezikuar shumë kundërshtarin. Ndërsa në pjesën e dytë, ekipi mysafir...

Kreu është i Chelseat

Chelsea ka regjistruar fitoren e pesëmbëdhjetë sezonale në Ligën Premier duke mposhtur Newcastle Unitedin me rezultat 2-0. Në takimin e zhvilluar në Stamford Bridge, nikoqirët nuk ishin mbresëlënës në pjesën e parë, mirëpo arritën të shënojnë një gol. Një goditje nga këndi e ekzekutuar shpejt, i gjeti mysafirët të papërgatitur. Ivanovic e pranoi topin dhe asistoi te Oscar,...

Hazard do të detyrohet të ikë nga Anglia

Jose Mourinho është i pakënaqur me qasjen e gjyqtarëve ndaj Chelseat, ndërsa së fundi ka kërkuar më tepër mbrojtje për yllin kryesor të skuadrës, Eden Hazard, ndaj të cilit kundërshtarët janë të pamëshirshëm me ndërhyrje te tyre. Belgu është shënjestra kryesore e mbrojtësve rivalë, të cilët shpeshherë nuk zgjedhin mënyra për ta ndalur. Në disa nga ndeshjet e fundit ndaj...

Skrtel shpëton Liverpoolin

Martin Skrtel ishte heroi i Liverpoolit në përballjen kundër Arsenalit, pasi që shënoi një gol në minutën e 97-të të takimit për ta barazuar rezultatin në 2-2. The Reds e diktuan tempon e lojës gjatë pjesë së parë, duke pasur më shumë posedim të topit dhe herë pas herë kërcënonin portën e Topçinjëve. Pas disa tentimeve, Liverpool avanasoi më në fund përmes supertalentit...